Zaopatrzenie na okres epidemii?

W co należy zaopatrzyć się na okres epidemii koronawirusa?

Choć początkowo robienie zapasów papieru toaletowego oraz konserw wywoływało u wielu osób uśmiech, to w rzeczywistości warto przemyśleć odpowiednie przygotowanie na czas epidemii oraz obowiązkowego pozostania w domach. Na samym wstępie warto jednak zaznaczyć, że panika nie jest dobrym doradcą, a obsesyjne robienie zakupów nie jest konieczne, gdyż według informacji podawanych przez instytucje rządowe nie ma obaw o ciągłość dostaw m.in. produktów spożywczych, a sklepy i apteki pozostaną otwarte.

Ważne jest przede wszystkim to, by na bieżąco monitorować komunikaty służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli w okresie epidemii. Pozwoli to oszacować, jakie ilości zaopatrzenia będą potrzebne na dany czas. W związku z tym nie ma potrzeby robienia zapasu ryżu lub makaronu, który w normalnych okolicznościach wystarczyłby na obiady dla kilkuosobowej rodziny przez pół roku. Warto jednak zaktualizować stany niezbędnych produktów codziennego użytku i na tej podstawie uzupełnić ich zasoby. Dotyczy to m.in. preparatów do pielęgnacji dzieci lub pieluszek, kobiecych produktów higienicznych, mydła, czy też detergentów takich jak płyn do mycia naczyń lub proszek do prania. Jeśli dla zwiększenia komfortu i poczucia bezpieczeństwa decydujemy się na większe zakupy produktów spożywczych, to powinny to być towary posiadające dłuższy termin ważności. Ponadto nie należy ulegać pokusie kupowania dużej ilości przekąsek, by nie były one kuszącymi zamiennikami dla zdrowych potraw. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie zawartości lodówki i zadbanie o to, by zamiast wyrzucić jedzenie po upływie kilku dni w porę je na przykład zamrozić.

Warto mieć także na uwadze zaopatrzenie apteczki, zwłaszcza w przypadku przyjmowanych regularnie leków. Należy uwzględnić zaopatrzenie się w nie na wypadek, gdyby pojawiły się problemy w łańcuchu dostaw. Dotyczy to zarówno odbioru leków w aptece, jak i możliwości zamówienia ich przez internet. W ramach zaopatrzenia apteczki warto również nabyć preparat dezynfekujący, który będzie przydatny w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest umycie rąk wodą i mydłem. Jak podaje WHO, nie ma konieczności robienia zapasów rękawiczek oraz maseczek ochronnych, gdyż ich noszenie jest uzasadnione tylko wówczas, gdy nieuniknione jest przebywanie z osobą chorą lub gdy istnieje ryzyko rozpowszechniania przez nas koronawirusa. Jednocześnie podkreśla się to, jak istotne jest przestrzeganie środków ostrożności, jak np. kichanie w zgięcie łokciowe oraz dbanie o higienę.

Mamy też kilka wskazówek organizacyjnych na ten nietypowy czas. Jeśli przez czas epidemii pracujesz w systemie home office, pamiętaj, by zabrać z biura to, czego będziesz potrzebować do wykonywania pracy – dzięki temu unikniesz konieczności opuszczania domu. Jeśli jesteś osobą potencjalnie bardziej narażoną na infekcje ze względu na podeszły wiek lub choroby, to pamiętaj, że w wielu miejscowościach uruchomiono dyżury lub wolontariat, dzięki czemu potrzebne towary mogą być dostarczone pod wskazany adres. W kwestii zakupów warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i powstrzymać się od masowych zakupów czegokolwiek. Przydatne w tym celu będzie stworzenie list określających aktualne „stany magazynowe” w twoim domu, a także zwracanie uwagi na spożycie oraz zużycie tych produktów, kiedy wszyscy członkowie rodziny pozostają w domu. Warto również mieć na uwadze to, że rodzaje produktów, których potrzebujemy podczas kwarantanny mogą różnić się od tych, które potrzebne są na co dzień – oznacza to m.in. zweryfikowanie listy zakupów pod kątem tego, co jest używane do przyrządzania potraw w domu, kiedy nie zabieramy ich ze sobą do pracy lub szkoły.

Leave a Comment

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz