Twój telefon w okresie epidemii koronawirusa

Czy wiesz, że według najnowszych badań dotykamy ekranu telefonu nawet 2617 razy dziennie, odblokowujemy ekran średnio 150 razy, a czas, który spędzamy korzystając ze smartfona to nawet 3 godziny każdego dnia? Większość  nas zabiera telefon ze sobą dosłownie wszędzie – potwierdzają to statystyki, które mówią, że aż 66% społeczeństwa przejawia nomofobię, czyli lęk spowodowany brakiem dostępu do telefonu, a prawie 20% ankietowanych przyznało, że wolałoby przez tydzień chodzić bez butów niż nie mieć przy sobie telefonu. Dlaczego podajemy tutaj te fakty? A dlatego, że telefon lub smartfon to przedmiot, który w okresie epidemii koronawirusa może stać się potencjalnym “przenośnikiem” drobnoustrojów odpowiedzialnych za zakażenie. I choć ryzyko infekcji jest mniejsze niż w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, to nadal należy pamiętać, że koronawirus jest w stanie przetrwać na niektórych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni. Jak zatem zadbać o nasze bezpieczeństwo, kiedy smartfon jest nieodzownym elementem naszej codzienności?

Przede wszystkim: myj i dezynfekuj ręce

Pierwsza zasada bezpieczeństwa to… myj ręce, a nie telefon. Choć wielu z nas przeszukuje internet, by znaleźć sposób na czyszczenie telefonu, to należy najpierw pomyśleć, skąd na nim drobnoustroje. Jeśli urządzenie nie znajduje się w zasięgu osób, które go dotykają, kaszlą lub kichają na niego, a jedynie w naszej torebce lub kieszeni, to w zasadzie jedyny sposób, w jaki wirus może trafić na jego powierzchnię, jest przez nasze dłonie. Właśnie dlatego tak istotne jest, by pamiętać o prawidłowej higienie rąk, czyli ich regularnym myciu zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Natomiast jeśli akurat nie możemy umyć rąk, to należy sięgnąć po produkt dezynfekujący, np. ARMOR. Idealnie sprawdzi się butelka o małej pojemności (75 ml lub 100 ml) z wygodnym atomizerem, którą bez problemu można zmieścić w torbie lub kieszeni. A co zrobić, by po telefon sięgać rzadziej i ograniczyć ryzyko przenoszenia drobnoustrojów? W wolnej chwili wejdź w ustawienia telefonu oraz aplikacji i spróbuj ograniczyć liczbę powiadomień, zwłaszcza tych z dźwiękiem. Zmniejszysz w ten sposób liczbę bodźców zachęcających do zerkania na ekran telefonu.

Jak prawidłowo myć i dezynfekować telefon?

Nawet zakładając, że uda się nam ograniczyć korzystanie z telefonu – zwłaszcza przebywając na zewnątrz – nadal warto poświęcić chwilę na zadbanie o jego czystość. Tutaj konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

1. Sprawdź wytyczne producenta: Wejdź na stronę producenta twojego urządzenia i sprawdź, czy pojawiły się tam sugestie dotyczące jego dezynfekcji lub skontaktuj się w tej sprawie z supportem. W smartfonach wykorzystuje się różnorodne powierzchnie i materiały, więc nie wszystkie z nich mogą być czyszczone w ten sam sposób.

2.  Zdezynfekuj lub umyj cały telefon: Nie tylko ekran twojego smartfona może przenosić wirusy – dotykamy przecież również innych jego elementów. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na to, by umyć lub zdezynfekować także boczne przyciski, tylny panel, etui oraz jakiekolwiek dodatkowe elementy, których dotykamy korzystając z telefonu.

3. Zachowaj ostrożność: Przed myciem lub dezynfekcją odłącz telefon od ładowarki. Aby nie uszkodzić telefonu korzystaj tylko z miękkiej tkaniny do jego mycia (zrezygnuj z np. szorstkiego ręcznika papierowego) i rozprowadzaj preparat dezynfekujący tak, by nie dostał się do otworów w telefonie, np. głośnika. Sytuacja jest trochę łatwiejsza, jeśli telefon posiada szkło ochronne. Jeśli producent nie określa konkretnego produktu do mycia urządzeń danej marki, możesz sięgnąć po standardowy preparat do dezynfekcji rąk o m.in. 60% stężeniu alkoholu, np. ARMOR. Pamiętaj jednak, by nie rozpylać go bezpośrednio na telefon: zaaplikuj go na miękki materiał i dopiero wtedy przetrzyj powierzchnię, po czym wytrzyj ją do sucha, ale nie pocieraj zbyt mocno, by nie spowodować zarysowań. Stanowczo zrezygnuj z zanurzania telefonu oraz używania produktów wybielających.

A może sterylizator UV?

Na rynku pojawiło się wiele sprzętów wykorzystujących światło UV do dezynfekcji, zwłaszcza dezynfekcji urządzeń. Czy zatem warto kupić urządzenie, które zadba o czystość naszego telefonu lub tabletu? Raczej nie. Wprawdzie promieniowanie UV jest skuteczne w eliminacji niektórych wirusów, ale na ten moment nie potwierdzono jednoznacznie jego skuteczności w zwalczaniu koronawirusa. W związku z tym nie ma konieczności zaopatrywania się w tego typu urządzenie; nawet jeśli okazałoby się efektywne w usuwaniu tych drobnoustrojów, to równie skuteczne w tym zakresie są produkty na bazie alkoholu, a ich cena jest nieporównywalnie niższa.

Podsumowując: kluczowa w utrzymaniu czystości twojego telefonu jest odpowiednia higiena rąk. Pamiętaj, by mieć przy sobie produkt, który sprawdzi się do dezynfekcji rąk, np. ARMOR, ale też przyda się, by delikatnie (ale skutecznie!) oczyścić powierzchnie urządzenia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, sprawdź sugestie producenta.

Twój telefon w okresie epidemii koronawirusa