Maseczki w czasie epidemii

Przejdź do: #aktualizacja wpisu

Noszenie maszeczek ochronnych w czasie pandemii

Wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa oraz informacjami na temat kolejnych ofiar COVID-19 wzrasta poczucie niepokoju o własne bezpieczeństwo. Coraz częściej na ulicach miast oraz w miejscach publicznych widujemy osoby noszące maseczki ochronne. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące noszenia masek w okresie epidemii, a także informujemy, w jaki sposób należy z nich korzystać.

Światowa Organizacja Zdrowia określa dwa zasadnicze wskazania do noszenia masek ochronnych przez osoby, które nie są personelem medycznym. Pierwsze z nich dotyczy osób zakażonych koronawirusem lub mających podejrzenie takiej infekcji, objawiające się kaszlem lub kichaniem. Powinny one nosić maski, kiedy znajdują się w towarzystwie innych osób, np. w tym samym pomieszczeniu, pojeździe lub przed wejściem do szpitala lub ośrodka zdrowia. Jeśli maska powoduje problemy z oddychaniem, należy zadbać o to, by podczas kichania lub kaszlu osoby znajdujące się w pobliżu zostały w nie zaopatrzone. Natomiast w przypadku osób zdrowych uzasadnione jest korzystanie z masek ochronnych tylko wówczas, gdy sprawują pieczę lub przebywają w towarzystwie osoby chorej, która takiej maski nie może nosić.

Jeśli istnieje wskazanie, by zakładać maseczkę ochronną, należy przestrzegać kilku środków ostrożności:

1. Przed założeniem maski należy dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie oraz upewnić się, że maska nie jest przedziurawiona lub zniszczona.

2. Maskę należy założyć w taki sposób, by szczelnie przykrywała obszar wokół ust i nosa, zwracając uwagę, by była założona odpowiednią stroną do frontu. Jeśli posiada ona metalowy fragment umożliwiający regulację na mostku nosa, należy go zgiąć tak, by maska szczelnie przylegała także w tym miejscu.

3. W czasie noszenia maseczki należy unikać dotykania jej, a kiedy jest to konieczne, powinno być poprzedzone przez dokładne umycie i zdezynfekowanie rąk płynem lub żelem na bazie alkoholu.

4. Maska powinna być wymieniona na nową, gdy tylko zacznie robić się wilgotna — w przeciwnym razie spada skuteczność ochrony przed infekcją.

5. Maskę należy zdejmować od jej tyłu, unikając dotykania jej przedniej części. Po zdjęciu należy wyrzucić ją do odpowiedniego pojemnika, a ręce dokładnie umyć i zdezynfekować.

Zarówno CDC, WHO, jak i liczne instytucje związane z opieką zdrowotną apelują o rozważne korzystanie z masek ochronnych i używanie ich tylko wtedy, kiedy istnieje taka konieczność. Gestem, do którego zachęcają jest przekazanie ich osobom oraz personelowi medycznemu, w przypadku którego zapotrzebowanie jest bardzo wysokie. Warto również powtórzyć, że nawet stosowanie kilku masek jednocześnie nie będzie efektywne, jeśli nie będzie szło w parze z prawidłowym i częstym myciem rąk oraz ich dezynfekcją żelem lub płynem na bazie alkoholu.


WAŻNA AKTUALIZACJA!

Noszenie maseczek w okresie epidemii koronawirusa

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Przepis ten, jak dowiadujemy się z serwisów rządowych, ma wejść w życie od 16 kwietnia 2020, a do tego czasu mamy poznać szczegółowe wytyczne. Na ten moment czytamy w oficjalnym komunikacie, że “każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos”, a obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich osób znajdujących się w miejscach publicznych, a więc na ulicach, w sklepach, urzędach, punktach usługowych oraz zakładach pracy (https://www.gov.pl/web/koronawirus/zasady-na-dluzej).

Oczekując na wytyczne, które mamy otrzymać przed najbliższym czwartkiem, warto przyjrzeć się publikacjom CDC, czyli amerykańskiej Centrali Kontroli i Prewencji Chorób. Znajdujemy tam m.in. opis cech i funkcjonalności, które powinna posiadać maseczka ochronna: musi ona ściśle przylegać do twarzy, mieć system mocowania jej za uszami, składać się z kilku warstw materiału, pozwalać na swobodne oddychanie oraz nadawać się do prania w pralce oraz prasowania. Dotychczas rząd RP nie udostępnił specyfikacji zalecanej formy masek ochronnych. Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się wpis z informacjami dotyczącymi produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19, jednak są to – np. w przypadku masek ochronnych – dość restrykcyjne wymogi, którym nie są w stanie sprostać produkowane na coraz większą skalę maseczki wielokrotnego użytku. (https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19) Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, wskazuje na zasadność korzystania z maseczek i dodaje, że ręce można umyć oraz zdezynfekować, podczas gdy w dużej mierze koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową wokół nas i może utrzymywać się w otoczeniu do kilku godzin, czytamy w serwisie prawo.pl. Dodatkową zaletą masek jest to, że ograniczają u osoby noszącej je takie odruchy jak drapanie, pocieranie i dotykanie nosa i okolicy ust. Należy mieć jednak na uwadze to, że maska w zasadzie po kilkunastu minutach powinna być w odpowiedni sposób zdejmowana i wyrzucana do kosza na odpady medyczne, ponieważ w przeciwnym razie na jej powierzchni dynamicznie zwiększa się ilość zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów, w tym także SARS-CoV-2.

Jak tylko pojawią się oficjalne komunikaty rządowe w sprawie masek ochronnych lub jakichkolwiek innych istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa, na armordezynfekcja.pl pojawią się najważniejsze informacje.