Największe mity dotyczące koronawirusa

Największe mity dotyczące koronawirusa i COVID-19

Wraz z ekspansją epidemii koronawirusa i jej globalnym zasięgiem, w wielu miejscach pojawiają się treści sugerujące odkrycie sposobu na niezawodną ochronę, a nawet wyleczenie zakażenia. Jednak w obliczu tej sytuacji należy polegać tylko i wyłącznie na sprawdzonych źródłach i informacjach od ekspertów zaangażowanych w badania. Poniższa lista przedstawia 10 spośród najczęściej rozpowszechnianych mitów dotyczących koronawirusa i powstała w oparciu o informacje opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia.

MIT 1: Niskie temperatury mogą zabić koronawirusa

Nie ma żadnych dowodów na to, by niskie temperatury i towarzyszące im opady śniegu były w stanie wyeliminować koronawirusa lub inne choroby. W związku z tym, że temperatura ciała zdrowego człowieka oscyluje w granicach 36°C niezależnie od temperatury otoczenia lub innych warunków atmosferycznych, najbardziej efektywnym sposobem ochrony przed infekcją jest częste mycie rąk oraz zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

MIT 2: Koronawirus może być przenoszony przez komary

Dotychczas nie dowiedziono, by koronawirus mógłby być rozprzestrzeniany przy ukąszeniu przez komary. Jest to wirus atakujący drogi oddechowe, a co za tym idzie, jest przenoszony drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha. W związku z tym jedynie unikanie kontaktu z takimi osobami, jak również częste mycie i dezynfekowanie rąk produktem na bazie alkoholu — np. żelem lub płynem — może podnieść bezpieczeństwo.

MIT 3: Rozpylanie alkoholu lub chloru na całym ciele zabija koronawirusa

Rozpylenie tych substancji na ciele nie jest w stanie zniszczyć wirusa, który dostał się do organizmu. Co więcej, brak ostrożności przy rozpylaniu może prowadzić do uszkodzenia błon śluzowych, np. w ustach lub oczach. Mimo iż alkohol i chlor są przydatne w dezynfekcji powierzchni, to jednak muszą być używane zgodnie z zaleceniami.

MIT 4: Szczepionki przeciw zapaleniu płuc chronią przed koronawirusem

Ani szczepionka przeciwko zapaleniu płuc, ani szczepionki przeciwko grypie lub pneumokokom nie są w stanie uchronić przed zakażeniem koronawirusem. Jest to odmiana zupełnie nowa i różniąca się od rozpoznanych dotychczas wirusów, wobec czego wymaga stworzenia odrębnej szczepionki. Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie szczepionek, które chronią przed chorobami układu oddechowego w celu ochrony zdrowia.

MIT 5: Regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroni przed zakażeniem koronawirusem

Dotychczas nie potwierdzono wpływu takiego zabiegu na podniesienie ochrony przed koronawirusem. Istnieją wprawdzie pewne dowody na to, że może pomóc to w przypadku typowego przeziębienia, jednak nie ma potwierdzenia, by sól fizjologiczna aplikowana do nosa chroniła przed infekcjami dróg oddechowych.

MIT 6: Jedzenie czosnku wspomaga ochronę przed koronawirusem

Czosnek jest uznawany za warzywo bogate w witaminy i związki mineralne, przez co określa się go niekiedy mianem naturalnego antybiotyku. Jednak nie ma żadnych dowodów na jego działanie w celu ochrony przed koronawirusem.

MIT 7: Tylko osoby starsze są narażone na zakażenie koronawirusem

Owszem, osoby starsze oraz te, które cierpią na tzw. choroby współistniejące (np. astma, cukrzyca, choroby serca), są w grupie podwyższonego ryzyka i w bardziej dotkliwy sposób mogą przechodzić chorobę. Nie oznacza to jednak, że osoby młode lub zdrowe są w pełni bezpieczne — osoby należące do każdej z grup wiekowych są zobligowane do przestrzegania zasad higieny oraz szczególnej ostrożności.

MIT 8: Antybiotyki są skuteczne w walce z koronawirusem

Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, a jedynie bakteriom, wobec czego nie sprawdzą się jako sposób leczenia lub zapobiegania koronawirusowi. Jednakże osoby hospitalizowane ze względu na COVID-19 mogą przyjmować antybiotyki, jeśli pojawią się dodatkowo infekcje bakteryjne.

MIT 9: Gorący i wilgotny klimat nie sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Ze zgromadzonych do tej pory danych wynika, że koronawirus może być przenoszony we wszystkich regionach, bez względu na panujący tam klimat. W związku z tym, niezależnie od miejsca pobytu, konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny, jak np. ograniczenie kontaktów z innymi osobami oraz częste mycie rąk.

MIT 10: Gorąca kąpiel chroni przed koronawirusem

Gorąca kąpiel nie stanowi żadnej formy ochrony przed zakażeniem koronawirusem, gdyż podczas niej temperatura ludzkiego ciała nie ulega zmianie. W aspekcie dbania o higienę najważniejsze jest regularne mycie i dezynfekowanie rąk oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Informacje o tym, jak ważne jest prawidłowe mycie rąk i jak powinno się je wykonywać znajdują się tutaj: Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce?