Najczęstsze błędy przy dezynfekcji rąk

Najczęstsze błędy przy dezynfekcji rąk

Choć zewsząd dociera do nas mnóstwo informacji dotyczących konieczności częstego mycia i dezynfekcji rąk, to sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, a oba te procesy – wbrew pozorom – mogą przysparzać problemów. Zacznijmy od przeanalizowania błędów, które są najczęściej popełniane w przypadku stosowania produktów do dezynfekcji rąk – przeczytaj i miej pewność, że następnym razem zrobisz to w prawidłowy sposób.

1. Aplikowanie zbyt małej ilości preparatu

Każde opakowanie preparatu biobójczego musi posiadać na etykiecie informację o zalecanym dozowaniu produktu. Dla przykładu, płyn ARMOR powinien być stosowany w ilości ok. 3 ml do jednorazowej dezynfekcji rąk. Należy jednak pamiętać, że jeśli sytuacja wymaga zastosowania większej ilości preparatu, to nie stanowi to problemu – nawet nieco większa jego ilość bez trudu się wchłonie. Najważniejsze jest, by produktu było tyle, aby zdołał on pokryć całą powierzchnię rąk. Co oznacza to w praktyce? Spójrz na kolejny punkt.

2. Dezynfekowanie tylko wewnętrznej strony rąk

Istnieje zasadnicza różnica między dezynfekcją dłoni i rąk. W ujęciu anatomicznym ręka składa się z trzech odcinków: nadgarstka, śródręcza i palców. Wyróżniamy zatem powierzchnię dłoniową (czyli po prostu dłoń – jest to część wewnętrzna) oraz powierzchnię grzbietową. Poprawne mycie oraz dezynfekcja musi obejmować zatem rękę, a nie tylko dłoń, gdyż drobnoustroje gromadzą się na całej powierzchni, a więc także między palcami czy też na nadgarstku.

3. Stosowanie żeli i płynów zamiast wody i mydła

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia oraz wszystkie instytucje stojące na straży naszego bezpieczeństwa w okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa, najważniejszym ze środków zapobiegawczych jest dokładne i systematyczne mycie rąk wodą i mydłem. Jeśli zatem masz, np. w domu lub w pracy, możliwość skorzystania z łazienki, by tam umyć ręce, zrób to, a żel lub płyn do dezynfekcji zastosuj wtedy, kiedy nie będziesz mógł umyć rąk pod bieżącą wodą. Trzeba również pamiętać, że preparaty dezynfekujące nie pełnią funkcji myjącej – w tej roli sprawdzi się wyżej wspomniana woda oraz detergent.

4. Zbyt krótko trwająca dezynfekcja

Wielu osobom zdarza się aplikować płyn lub żel dezynfekujący niedbale i w pośpiechu. Na skutek tego proces dezynfekcji nie jest wykonany prawidłowo. Trzeba pamiętać, że dokładnie tak jak w przypadku mycia rąk, sugerowany czas rozprowadzania produktu wirusobójczego lub antybakteryjnego na rękach musi trwać ok. 20-30 sekund, a przez cały ten czas dłonie muszą być wilgotne. Następnie należy upewnić się, że produkt zupełnie się wchłonął.

5. Rozcieńczanie produktów dezynfekujących lub antybakteryjnych

Korzystając z produktu do dezynfekcji rąk w większości przypadków mamy do czynienia z preparatami gotowymi do użytku, niewymagającymi dodatkowych działań, np. rozcieńczania. Proces ten jest na ogół zarezerwowany dla produktów klasyfikowanych jako koncentraty, gdzie połączenie ich z wodą w określonych proporcjach jest nieodzowne dla bezpiecznego stosowania. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy preparat jest gotowy do użycia lub czy wymaga stworzenia mieszaniny, należy zapoznać się z etykietą, na której takie informacje muszą być zamieszczone.

6. Robienie żelu dezynfekującego w domu

W internecie aż roi się od przepisów i receptur na stworzenie domowego preparatu dezynfekującego. Choć jest to możliwe, to należy mieć na uwadze kilka spraw, jak chociażby zastosowane składniki i ich stężenie. W roli preparatu do dezynfekcji rąk nie sprawdzi się np. mieszanka wódki z żelem aloesowym, ponieważ stężenie alkoholu o potwierdzonej skuteczności w eliminacji drobnoustrojów musi wynosić min. 60%, a w przypadku wódki stężenie alkoholu oscyluje w granicach 40%, co oznacza, że w połączeniu z żelem stężenie substancji aktywnej jest znacznie niższe niż wymagane. Zalecamy, by dla pełnego bezpieczeństwa wybierać produkty zarejestrowane w Bazie Produktów Biobójczych, jak np. płyn do dezynfekcji ARMOR.

7. Wdychanie preparatu i dotykanie oczu

Produkty dezynfekujące ze względu na swój skład posiadają działanie drażniące na oczy, wobec czego należy uważać, by do takiego kontaktu nie doszło. Jeśli natomiast zdarzy się, że produkt jednak dostanie się do oczu, to wówczas należy postępować ściśle wg instrukcji podanych na etykiecie. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca także zapoznanie się z informacjami na opakowaniu w kontekście oddziaływania tego typu preparatów na drogi oddechowe, zwłaszcza wśród osób ze schorzeniami gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli. Pierwszą pomoc w przypadku narażenia drogą inhalacyjną powinno stanowić zapewnienie dostępu świeżego powietrza, a jeśli to konieczne – zgłoszenie się do lekarza.

Podsumowując: w przypadku korzystania z jakichkolwiek preparatów do dezynfekcji konieczne jest stosowanie ich zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie. Podane tam powinny być także dane kontaktowe podmiotu odpowiedzialnego, by w razie wątpliwości móc zgłosić się o pomoc lub poradę. Zachęcamy również do zapoznania się z infografiką na naszej stronie internetowej, która w przejrzysty sposób przedstawia właściwe korzystanie z preparatu dezynfekującego.