Mycie i dezynfekcja zabawek

mycie i dezynfekcja zabawek

Wielu rodziców poszukuje rzetelnych informacji dotyczących sposobów na skuteczną dezynfekcję oraz mycie przedmiotów, z którymi mają kontakt ich dzieci. Zachowanie odpowiedniej higieny oraz kilku środków ostrożności jest nieocenione, by uchronić niemowlęta przed drobnoustrojami oraz zapewnić dzieciom bezpieczne korzystanie z zabawek.

Bardzo ważne jest dbanie o czystość przedmiotów, z którymi mają styczność niemowlęta. Chodzi tu głównie o smoczki oraz butelki do karmienia. Jeśli nie ma dodatkowych wskazań ze strony medycznej, butelki posiadające odpowiednie oznakowanie (dishwasher safe) mogą być myte w zmywarce. Należy rozłożyć je na elementy i po ich bezpiecznym ulokowaniu w zmywarce wybrać program zmywania z użyciem wysokiej temperatury oraz suszeniem; przydatny będzie także program typu dezynfekcja. Przed wyjęciem przedmiotów ze sprzętu należy umyć ręce i przygotować czyste miejsce, w którym butelki oraz inne elementy będą mogły być umieszczone. W przypadku mycia ręcznego nie należy zanurzać ich w wodzie nalanej bezpośrednio do umywalki, lecz przygotować do tego specjalną miskę. Dla zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa niemowlęcia należy regularnie czyścić nie tylko używane utensylia, ale także miskę i szczotki wykorzystywane do ich mycia. Uzupełnieniem mycia może być proces dezynfekcji lub odkażania, który może mieć formę wyparzania wszystkich elementów (np. poprzez kilkuminutowe umieszczenie ich w gotującej się wodzie). Bez względu na wybraną metodę należy zwrócić uwagę, by wszystkie elementy, łącznie z otworami oraz membranami, zostały odpowiednio wyczyszczone.

W przypadku przedmiotów używanych przez starsze dzieci, głównie zabawek, ważne jest dostosowanie metody do materiału, z jakiego są wykonane. Jeśli mamy do czynienia z zabawkami wykonanymi z plastiku, które nie są zasilane bateriami, odpowiednie będzie mycie w zmywarce lub mycie ręczne z użyciem detergentu. Jeśli zabawka posiada baterie, należy jak najdokładniej umyć jej obudowę, a szmatką nasączoną preparatem dezynfekującym przetrzeć pozostałe elementy. Przed przystąpieniem do dezynfekcji każdej z zabawek należy upewnić się, że z przedmiotu usunięto podczas mycia warstwę brudu, tłuszczu lub resztek jedzenia. Z kolei zabawki wykonane z tkanin lub innych miękkich materiałów, np. maskotki, należy prać z dodatkiem mydła do prania. Coraz popularniejsze zabawki z drewna wymagają skutecznego, ale jednocześnie delikatnego mycia. W tym przypadku dobrze sprawdzi się delikatny płyn do mycia naczyń, roztwór octu lub inny nietoksyczny preparat rozcieńczony w wodzie. Zabawki drewniane nie nadają się do mycia w zmywarce oraz długiego moczenia w wodzie, a skutecznym sposobem na ich wysuszenie jest pozostawienie ich na słońcu, ale tylko na czas, który nie spowoduje uszkodzenia drewna. Niekiedy pomijane przy myciu oraz dezynfekcji są zabawki kąpielowe, gdyż mylnie uznaje się, że są regularnie “czyszczone” podczas kąpieli. W ich przypadku odpowiednią miksturą do mycia będzie woda z octem w proporcjach 1:1. Bardzo ważne jest dbanie o czystość przedmiotów, z którymi mają styczność niemowlęta. Chodzi tu głównie o smoczki oraz butelki do karmienia. Jeśli nie ma dodatkowych wskazań ze strony medycznej, butelki posiadające odpowiednie oznakowanie (dishwasher safe) mogą być myte w zmywarce. Należy rozłożyć je na elementy i po ich bezpiecznym ulokowaniu w zmywarce wybrać program zmywania z użyciem wysokiej temperatury oraz suszeniem; przydatny będzie także program typu dezynfekcja. Przed wyjęciem przedmiotów ze sprzętu należy umyć ręce i przygotować czyste miejsce, w którym butelki oraz inne elementy będą mogły być umieszczone. W przypadku mycia ręcznego nie należy zanurzać ich w wodzie nalanej bezpośrednio do umywalki, lecz przygotować do tego specjalną miskę. Dla zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa niemowlęcia należy regularnie czyścić nie tylko używane utensylia, ale także miskę i szczotki wykorzystywane do ich mycia. Uzupełnieniem mycia może być proces dezynfekcji lub odkażania, który może mieć formę wyparzania wszystkich elementów (np. poprzez kilkuminutowe umieszczenie ich w gotującej się wodzie). Bez względu na wybraną metodę należy zwrócić uwagę, by wszystkie elementy, łącznie z otworami oraz membranami, zostały odpowiednio wyczyszczone.

Powyższe zasady dotyczące mycia zabawek powinny być stosowane także w miejscach, do których uczęszczają dzieci, np. żłobki, przedszkola, klubiki lub szkoły. Dodatkowo w miejscach tych regularnemu myciu oraz dezynfekcji powinny być poddawane powierzchnie oraz elementy często dotykane przez dzieci, czyli m.in. blaty, klamki, klawiatury, czy też uchwyty. Jeśli w danej placówce pojawia się problem zwiększonej liczby zachorowań np. na grypę, wówczas należy podjąć dodatkowe działania mające na celu dokładną dezynfekcję obiektu.

W przypadku stosowania specjalistycznych środków należy zwrócić szczególną uwagę na ich przeznaczenie oraz sposób użycia, gdyż istnieje zasadnicza różnica między preparatem myjącym a dezynfekującym; ponadto, nie każdy z nich nadaje się do stosowania na powierzchniach lub przedmiotach, z których korzystają dzieci. Chusteczki oraz inne przedmioty wykorzystywane do czyszczenia powinny być po użyciu przechowywane w miejscu szczelnie zamkniętym i poza zasięgiem dzieci. Dobrym nawykiem jest uczenie dzieci korzystania z preparatów typu żel do dezynfekcji rąk, by zredukować ryzyko potencjalnej infekcji.

Podsumowując: w trosce o bezpieczeństwo dzieci warto regularnie myć oraz dezynfekować przedmioty, z których korzystają, np. butelki do karmienia, smoczki, grzechotki, maskotki oraz inne zabawki. Przed użyciem specjalistycznego preparatu myjącego lub dezynfekującego należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie produktu. Jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące prawidłowego czyszczenia danego przedmiotu używanego przez dzieci, należy skontaktować się z producentem i poprosić o wskazówki.