Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce?

Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce?

Mycie rąk to najpowszechniejszy i najskuteczniejszy, a jednocześnie najprostszy sposób na zapobieganie wielu infekcjom, w tym także zakażeniu koronawirusem. Jednak, by mycie rąk było skuteczne, należy wykonywać to w sposób prawidłowy. Stosowanie się do poniższej instrukcji zagwarantuje, że dłonie zostaną umyte dokładnie, a tym samym uda się zredukować ryzyko potencjalnego zakażenia. Jak sugeruje NHS, proces mycia rąk powinien trwać minimum 20 sekund, czyli tyle, ile mniej więcej potrzeba na dwukrotne zaśpiewanie piosenki Happy Birthday lub wyrecytowanie alfabetu.

1. Zwilż ręce ciepłą wodą.

2. Zaaplikuj mydło w ilości potrzebnej do pokrycia obu dłoni.

3. Rozprowadź je czubkami palców drugiej ręki.

4. Namydl obie wewnętrzne powierzchnie dłoni.

5. Spleć palce i namydl je.

6. Naprzemian namydlaj wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni.

7. Namydl obydwa nadgarstki.

8. Starannie spłucz dłonie, by usunąć z nich mydło.

9. Wysusz je starannie, wycierając je w czysty ręcznik lub ręcznik papierowy.

10. Użyj jednorazowego ręcznika, by zakręcić kran.

Kiedy należy myć ręce?

W okresie ryzyka zachorowania na COVID-19, gdzie mycie rąk stanowi podstawowy środek ostrożności, powinno być ono wykonywane ze znacznie większą częstotliwością oraz koniecznie przy każdej z poniżej wymienionych sytuacji:

– po każdej wizycie w toalecie,

– po zmianie pieluszki dziecku,

– przed i po kontakcie z surowymi warzywami oraz mięsem,

– przed i po kontakcie z żywnością,

– po wydmuchaniu nosa, kasłaniu oraz kichaniu,

– po kontakcie ze zwierzętami (głaskaniu, dotykaniu ich pokarmu oraz czyszczeniu klatki),

– po każdej wizycie w szpitalu lub innym ośrodku zdrowia,

– po każdej styczności z osobą przejawiającą infekcję dróg oddechowych (kaszel, kichanie, katar), mających biegunkę lub wymioty.

Jak dezynfekować ręce?

Płyn lub żel do dezynfekcji jest najszybszym i najprostszym rozwiązaniem, kiedy nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła. Proces dezynfekcji powinien przebiegać zgodnie z informacją podaną przez producenta na opakowaniu danego preparatu. Ważne jest jednak, by produkt był rozprowadzony równomiernie na całej powierzchni rąk, a więc także na ich wierzchu, między palcami oraz na powierzchni dłoni nad kciukiem. Proces ten zatem powinien odpowiadać schematowi prawidłowego mycia rąk opisanemu powyżej i powinien trwać nie krócej niż 15-30 sekund. Centrala Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zwraca uwagę na używanie preparatów dezynfekujących, które zawierają minimum 60%-owe stężenie alkoholu (im wyższe stężenie, sięgające nawet 95% alkoholu, tym skuteczniejsze jego działanie). Takie produkty umożliwiają szybką redukcję liczby mikrobów na skórze, jednak nie są w stanie wyeliminować wszystkich rodzajów drobnoustrojów. By nie zmniejszać skuteczności takiego preparatu należy zaaplikować odpowiednią jego ilość oraz nie wycierać go z rąk zanim wyschnie. Dowiedziono również, że produkty dezynfekujące o zawartości alkoholu niższej niż 60%, jak również te niezawierające alkoholu, są zdecydowanie mniej skuteczne w dezynfekcji.

Należy pamiętać, że stosowanie preparatów na bazie alkoholu (etanolu) niezgodnie z ich przeznaczeniem może w skrajnych przypadkach prowadzić do zatrucia alkoholem, jeśli spożycie tego preparatu przekroczy kilka łyków.

CDC zaznacza również wyższość tradycyjnego mycia rąk wodą z mydłem w sytuacjach, kiedy dłonie są brudne po kontakcie z glebą (np. po pracy w ogrodzie, uprawianiu sportu, łowieniu ryb) lub są zatłuszczone. Preparaty dezynfekujące nie są wystarczające także w przypadku usuwania z rąk chemikaliów lub pestycydów. Warto również mieć na uwadze różnicę między preparatami określanymi jako myjące (cleaners) a produktami dezynfekującymi (sanitizers): pierwsze odpowiadają za zmywanie zanieczyszczeń zgromadzonych na skórze dłoni, zaś drugie pełnią rolę preparatów zabijających drobnoustroje.

Preparaty z naszej oferty występują w dwóch postaciach: żelu oraz płynu w butelce z atomizerem. Obie formy posiadają takie same właściwości dezynfekujące, wobec czego mogą Państwo wybrać formę wygodniejszą w stosowaniu.

      Na oficjalnych stronach Światowej Organizacji Zdrowia przedstawione są w formie graficznej instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk:

https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/

Warto zapoznać się z nimi, a także umieścić je np. w łazienkach, zwłaszcza w przypadku miejsc publicznych.